Категорії Корисні поради

Скільки живуть Анізакіди

Спіральки в оселедці або Анізакіди

Анізакіди (Anisakis) – нематода-паразит, належить до родини Anisakidae роду Anisakis. Має життєвий цикл, пов’язаний з рибами, морськими птахами і морськими ссавцями. У людини викликають захворювання anisakiasis або анізакідоз (Anisacidosis).

У відповідь на інфікування паразитом у людини починає вироблятися імуноглобулін E, що згодом може викликати алергічну реакцію, в тому числі анафілаксії, після вживання в їжу риби, інфікованої анізакідою.

Види анізакіди мають складний життєвий цикл. З яєць анізакіди у морській воді розвиваються личинки, яких згодом поїдають ракоподібні, зазвичай евфаузиди.

Інфікованих анізакідами ракоподібних з’їдає риба або кальмар, і нематода заривається в стінку кишечника, утворюючи цисти encysts, як правило, на зовнішній стороні внутрішніх органів, але іноді в м’язах або під шкірою.

Життєвий цикл завершується, коли заражену анізакідою рибу поїдає морський ссавець, такий як кит, тюлень або дельфін.

Циста нематоди в кишечнику робить канали, харчується, росте, спаровується і виділяє яйця в морську воду з калом господаря.

Нематоди анізакіди здатні інфікувати людей, які їдять сиру чи погано приготовану рибу.

Відомі види: Anisakis pegreffii, Anisakis physeteris, Anisakis schupakovi, Anisakis simplex, Anisakis typica, Anisakis ziphidarum.

З появою сучасних генетичних методів ідентифікації видів, за останні 20 років відома різноманітність цього роду значно збільшилася.

Кожен остаточно виявлений вид анізакіди, що біохімічно і генетично ідентифікований зі своїми власними «видами-двійниками», репродуктивно ізольований.

Ротовий апарат анізакіди (проскановано електронним мікроскопом)

Симплекс анізакіди має спільні риси, характерні для всіх нематод. Червоподібний план тіла в перерізі круглий, сегментація відсутня. Порожнина тіла зводиться до вузької pseudocoel (а coelom – порожнина, вистелена епітелієм з мезодерми).

Рот у анізакіди розташований спереду, навколо оточений чуттєвими проекціями, що використовуються при годуванні. Анус з невеликим зсувом щодо задньої сторони.

Плоский епітелій виділяє шарувату кутикулу, яка захищає організм нематоди від травних соків. Як і у всіх паразитів зі складним життєвим циклом, які використовують тіло хазяїна, деталі морфології анізакіди залежать від стадії циклу і життя господаря.

На стадії, коли нематода інфікує рибу, анізакіда знаходиться у вигляді своєрідної спіральної пружини, довжиною близько 2 см, якщо розмотати.

Інфікування анізакідою також небезпечне і для здоров’я людини. В результаті споживання інфікованої чи погано обробленої або злегка маринованої, солоної риби можуть виникати алергічні реакції на хімічні речовини, які залишила нематода в плоті риби.

Анізакідоз – людська паразитарна інфекція шлунково-кишкового тракту, викликана споживанням сирих чи погано оброблених морепродуктів, що містять личинки анізакіди. Протягом декількох годин після прийому їжі паразитарний черв’як намагається заритися в кишкову стінку, але, так як він не може проникнути в неї, застряє і вмирає. Наявність паразита викликає імунну відповідь. Імунні клітини збираються навколо цих черв’яків. Утворюється куляста структура, яка може блокувати травну систему.

Симптоми: сильний біль в животі, недоїдання і блювота з домішками личинок.

Якщо личинки проходять в кишечник до товстої кишки, виникає важка еозинофільна гранулематозна відповідь від одного до двох тижнів після інфікування, викликаючи симптоми, що імітують хворобу Крона.

Діагноз ставлять на підставі гастроскопічного обстеження, протягом якого візуально знаходять і видаляють личинки анізакіди, або за допомогою гістологічного дослідження тканини, біопсії, або під час операції.

Підвищення поінформованості споживача і виробника про існування анізакіди в рибі є ефективною стратегією профілактики інфікування. Анізакідозу можна легко запобігти за допомогою адекватного приготування їжі при температурі вище 60° C або заморожуванням.

FDA (англ. Food and Drug Administration, FDA, USFDA – Управління в США з контролю якості харчових продуктів, лікарських препаратів, косметичних засобів та ін.) рекомендує всіх молюсків і рибу, призначену для сирого споживання, заморожувати до -35 °C або нижче протягом 15 годин, або підтримувати постійну температуру до -20° C протягом семи днів.

Люди більше схильні до ризику через споживання дикої риби з анізакідою, ніж до вживання чисто вирощеної риби. Соління і маринування не обов’язково вбиває паразитів. В багатьох країнах для знищення паразитів вимагають, щ
об всі види риб з потенційним ризиком, що призначені для сирого споживання, були заморожені якомога раніше після вилову. Постанова «заморожування оселедця в Нідерландах» практично виключила інфікування анізакідою.

Навіть якщо риба повністю і правильно приготовлена, личинка анізакіди становить небезпеку для здоров’я людини. Коли анізакідами або пов’язаними з ними видами, такими як sealworm (видами Pseudoterranova і codworm Hysterothylacium aduncum інфікується риба), в навколишні тканини звільняється ряд біохімічних речовин.

Цілком випадково личинка може знаходитись всередині філе риби або в порожнині тіла оселедця (Clupea harengus).

Гострі алергічні прояви, такі як кропив’янка та анафілаксія, можуть статися без супутніх шлунково-кишкових симптомів. Частота алергічних симптомів у зв’язку з вживанням риби призвело до концепції gastroallergic anisakiasis, гострого IgE-опосередкованої узагальненої реакції.

Професійна алергія, в тому числі астма, кон’юнктивіти та контактні дерматити, спостерігаються у працівників рибопереробних підприємств. Алергічна реакція визначається тестом – ін’єкцією шкіри і виявленням специфічних антитіл проти Anisakis.

Підвищена чутливість позначається швидким підвищенням рівня IgE в перші кілька днів після споживання зараженої риби.

Інфікована слизова оболонка людини

Лікування. Для нематоди анізакіди людина – кінцевий господар. Личинки Anisakiasis і Pseudoterranova не можуть вижити в організмі людини і в кінцевому рахунку помирають. В деяких випадках результат інфекції може вирішити тільки симптоматичне лікування.

Іноді інфекція призводить до непрохідності кишечника, яка може зажадати хірургічного втручання. Лікування тільки альбендазолом, уникаючи хірургії, може бути успішним, хоча перфорація кишечника також можлива.

Личинка анізакіди – загальний паразит морських і прохідних риб (наприклад, лосося, сардини), також може бути знайдена в кальмарах і каракатицях. Вона відсутня в рибі, яка мешкає у воді з низькою солоністю, в зв’язку з фізіологічними потребами евфаузиди, яка необхідна для завершення життєвого циклу анізакіди. Анізакіди також є рідкісними в тих районах, де рідкісні китоподібні, наприклад, на півдні Північного моря.

Залишити коментар Скасувати коментар

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

Анізакіди

родина гельмінтів / З Вікіпедії, безкоштовно енциклопедія

Анізакіди (Anisakidae) — родина кишкових нематод ряду аскаридоподібних (Ascaridida). Дорослі стадії цих нематод паразитують у кишечниках морських птахів, морських ссавців, риб. [1] Життєвий цикл реалізується за участі багатьох паратенічних хазяїв, таких як риби, водні безхребетні. Личинки цих паразитів, потрапляючи до людського організму, здатні спричиняти захворювання анізакідоз. Це стосується зокрема тих родів, що у дорослому стані заражають теплокровних тварин. В організмі людини личинки не здатні розвиватись у дорослу стадію, їх розвиток можливий лише в кишечнику морських ссавців або птахів. Особливе медичне значення мають такі види, як Anisakis simplex і Pseudoterranova decipiens .

Життєвий цикл анізакід на прикладі Anisakis simplex і Pseudoterranova decipiens

Домен:Ядерні (Eukaryota)
Царство:Тварини (Animalia)
Підцарство:Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип:Нематоди (Nematoda)
Клас:Сецернентії (Secernentea)
Ряд:Аскаридоподібні (Ascaridida)
Родина:Anisakidae

Skrjabin & Karokhin, 1945