Категорії Корисні поради

Скільки збірок сам хітів входить до Вед

Які книги входять до Вед?

Веди — це велике зібрання релігійних текстів. Веда в перекладі зі староіндійської означає “знання”. Ці тексти були написані на санскриті та є найстарішим письмовим зібранням індуїстської культури. Веди складають з чотирьох книг.

Перша й найстаріша книга Ріґведа — це книга гімнів, або віршів. Основна тема цієї книги — це хвала богам, що записані у віршах. Ріґведа поділяється ще на 10 менших книг, котрі мають назву — мандали. Основна частина Ріґведи розповідає про давньоіндуського бога Індру.

Самаведа — це книга пісень. Тексти Самаведи застосовувались як релігійні пісні й в загальному пояснювали події, які описувались в Ріґведі. Самаведа була першим пісенником з описом музичних інструментів та правилами виконання пісень (такт, ритм).

Яджурведа — обрядова книга. Ця книга виконувала роль інструкції до проведення ритуалів та жертвоприношень. В ній були описані дії, які повинен виконати духовний лідер. Яджурведа поділяється на дві частини: Шукла (біла) і Крішна (чорна).

Наймолодша книга має назву — Артхарваведа. Артхарваведа — це книга заклинань. Але ці заклинання більше схожі на настанови, вони без магії та теології. У Артхарваведі дуже добре описаний побут староіндійського населення.

ІЗ ВЕД – ВЕДИ, БІБЛІЯ, КОРАН ЯК ПАМ ЯТКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ Й КУЛЬТУРИ

Вёди (від санскр. veda – священне знання) – найдавніші індоіранські тексти, пам’ятки давньоіндійської літератури (в індуїзмі вважаються священними, переказаними через одкровення). Літературно оформлені Веди виникли в XV-V ст. до н. е. Вони складаються з чотирьох збірників (сам-хітів): Рігведа – збірка гімнів; Самаведа – збірка пісень; Яджурведа – опис ритуалів, правил жертвопринесення; Атхарваведа – збірка заклинань жерців.

З художньої точки зору найцікавішою

є Рігведа, що складається з 1028 гімнів, зібраних в окремі книги. Вони написані ведичним санскритом – літературно опрацьованою давньоіндійською мовою, яка є одним із джерел індоєвропейських (у т. ч. української) мов.

У Ведах утілена міфологія аріїв, а також здобутки наукової думки давніх індійців. У найголовнішому ведичному міфі (який є основним і для дохристиянських вірувань слов’ян, зокрема українців) ідеться про викрадення сонячної сили злим демоном Врітрою і звільнення її богами Індрою та Вішну, тобто про чергування пір року. Відлуння цього міфу збереглося в Україні, зокрема в петрогліфах (наскельних

зображеннях) відомого кургану Кам’яна Могила поблизу Мелітополя. Існує версія, що арії (першотворці ведичної міфології і релігії) почали свій довгий шлях до Індії саме з Приазов’я, тобто з нині українських земель.

Буття і небуття годі не було –

Повітря не було й склепіння неба.

Що покривало? Де? Що захищало?

Була вода? Глибокая безодня?

І смерті не було, безсмертя – також,

Між днем і ніччю не було відміни,

Те дихало саме, одне, без вітру.

І більш нічого не було, крім Того.

Вкривала пітьма пітьму споконвіку,

Цей Всесвіт ввесь – мов океан без світла,

Той зародок, що хаосом був вкритий,

Один від сили спеки народився.

Любов спочатку виникла від нього,

Що стала першим для думок насінням;

Знайшли зв’язок між сущим і несущим,

У серці стежачи думками, мудрі.

Думок тих промінь наскрізь простягнувся.

Що нагорі було? І що зісподу?

Там сім’яносці, тут же – їх сприймання.

Зусилля знизу, зверху поривання.

І хто це знає, й хто про це повіда?

Звідкіль цей Всесвіт народивсь та виник?

Боги пізніш за нього народились?

А як Оце створилося, хто знає?

Світобудова ця звідкіль взялася?

Чи створено її було, чи йнакше?

В найвищім небі Хто її пильнує,

Той, певно, зна чи, може, й Він не знає?

1. Яку різних міфологіях пояснюється виникнення світу? 2. Де в Україні зберігся відгомін давньоіндійської міфології?

3. Чому в гімні “Космогонія” так багато запитальних речень? Чи є в тексті відповіді на поставлені запитання? Відповідь аргументуйте.

4. За однією з наукових гіпотез, наш Усесвіт зародився в результаті великого вибуху. Чи є згадка про це у ведичному гімні? 5. Що, за Ведами, виникло у світі найпершим? Чому? Відповідь аргументуйте.

6. Художник В. Мітченко зобразив ведичні міфи саме так (с. 9). Спробуйте намалювати інтерпретацію гімну “Космогонія”.