Категорії Корисні поради

Скільки ростуть кози

Скільки живуть кози в домашніх умовах

Козівництво — активно розвивається галузь тваринництва. Фермери, які займаються розведенням дрібної рогатої худоби, переслідують різні цілі: отримання м’яса, молока та вовни. На продуктивність і тривалість періоду життя кози впливають різні фактори, які потрібно враховувати при вирощуванні тварин. Крім того, необхідно забезпечити нормальні умови утримання, що допоможе вихованцеві прожити довше і залишатися максимально продуктивним.

Скільки років живуть кози різного спрямування

У середньому дрібні рогаті тварини живуть 10-15 років, однак відомі домашні кози, які досягли віку 20 років. Ці цифри можуть зменшуватися, що залежить від ряду факторів.

Представники різних порід кізок володіють індивідуальним віковим циклом. Фермер здатний створити умови, які допоможуть рогатої улюблениці жити довше, зберігаючи при цьому здоров’я. Необхідно:

  • правильно обладнати приміщення для утримання тварин;
  • скласти збалансований раціон, що включає вітаміни і мінеральні речовини;
  • стежити за гігієною приміщення і містити в чистоті сама тварина;
  • забезпечити регулярний випас кіз;
  • піклуватися про здоров’я чотириногого вихованця і робити необхідні щеплення.

М’ясні породи

Належні умови утримання безпосередньо впливають на те, скільки років живуть кози, які розводяться в домашніх фермерських господарствах. Представникам дрібної рогатої худоби, яких вирощують для одержання м’яса, важливо забезпечити повноцінний вітамінізований раціон. Звичайно, при цьому потрібно дотримуватися правила утримання і піклуватися про домашнього улюбленця. Виконання необхідних вимог допоможе:

  • збільшити продуктивність кози;
  • поліпшити якість одержуваного м’яса;
  • зберегти здоров’я і самопочуття хворого.

Складно сказати, скільки років може жити коза м’ясної різновиду, тому що представників цього класу найчастіше забивають по досягненні 1,5–2-х років. Проте вчені визначили середню тривалість життя цих тварин — 8-12 років.

Молочні породи

Кози дойні видів живуть довше, ніж їх побратими, що дають м’ясо. Вважається, що це пов’язано з кращим обміном речовин, який залежить від раціону, спрямованого на вироблення молока. Меню вихованців цього напрямку полягає, головним чином, із зеленого корму, в якому містяться вітаміни і поживні елементи. Така їжа легко і швидко засвоюється, а також сприяє тому, що кози дають смачне молоко (до 2 л в день).

Зааненські кози живуть до 20 років. Це можливо завдяки сильному імунітету тварин. Зааненська різновид вважається породою-довгожителем серед молочних різновидів.

Продуктивність представників цієї групи худоби починає знижуватися після досягнення підопічним віку 7-8 років, а середня тривалість життя складає 16 років.

Універсальні кози

У середньому, коза живе до 15 років. На збільшення цього терміну впливають умови існування дрібних рогатих тварин. Особливо важливі перші тижні після появи на світ, коли відбувається формування імунітету і звичок поголів’я. У цей період необхідно забезпечити козенятами і козочкам правильне і збалансоване меню, що допоможе швидкому зростанню, набору ваги і поліпшення стану дитинчат.

Власникам ферм і приватних господарств, де кіз розводять з метою одержання приплоду, необхідно знати, що вихованці готові до злучки вже за досягнення однорічного віку.

Загальна продуктивність поступово знижується до 8-го року життя. Щоб коза як можна довше зберігала здатність давати якісне молоко, м’ясо і приносила здоровий приплід, потрібно дотримуватися встановлені правила розведення худоби.

Міні-кози

Мініатюрні козочки вважаються довгожителями серед побратимів. Фермери, які займаються тваринництвом, розповідають про вихованців, які прожили 22 роки. Причина такого явища — невеликі габарити і вага тварин. Завдяки цьому у кіз відсутня зайве навантаження на серце та інші органи, що виникає під час перетравлення їжі. А спеціальні корми для «малюків», що містять вітаміни та мінеральні речовини, що допомагають поліпшити метаболізм. Крім того, дуже часто умови утримання карликових кіз набагато краще, ніж у звичайних рогатих змертвіли. Все це дозволяє декоративним представників дрібної рогатої худоби жити довше, на відміну, наприклад, від м’ясних порід.

Які фактори визначають довголіття

У кіз, вирощуваних в домашніх умовах, термін життя збільшуєт
ься, якщо створені сприятливі умови для життєдіяльності. Середня тривалість життя дрібних рогатих особин змінюється як у більшу, так і у меншу сторону. Показник залежить від різних факторів. Це і умови утримання, і харчування, і клімат місцевості, де розводяться рогаті.

Неодмінна умова, дотримання якого допоможе козочке жити довше, — регулярний огляд тварини, консультації у лікаря-ветеринара, вакцинація. Це дозволить уникнути проблем зі здоров’ям у підопічного і запобіжить серйозні захворювання.

Якість життя

Створення належного середовища для існування вихованця — запорука того, що кізка буде жити і залишатися продуктивної набагато довше. Для цього потрібно:

  • обладнати приміщення для утримання домашніх підопічних;
  • підтримувати гігієну в сараї;
  • регулярно проводити дезінфекцію житла;
  • робити рогатою необхідні щеплення;
  • вичісувати кіз (особливо важливо для «шерстяних» видів);
  • не нехтувати відвідинами ветеринара;
  • забезпечувати регулярний випас;
  • скласти правильний раціон, що сприяє зміцненню імунітету.

Клімат місця розведення

Важливою умовою, що впливає на те, скільки років живе травоїдний ссавець, вважається кліматичне середовище. При виборі різновиди для розведення рекомендується звернути увагу на походження тварини. Краще віддати перевагу породу, виведену в тій же місцевості, де планується вирощування худоби. Як варіант, можна придбати кізок, що відбуваються з областей зі схожим кліматом. У цьому випадку вихованці легше і швидше пристосовуються до умов існування.

Дрібні рогаті ссавці, виведені в північних регіонах, не здатні довго жити в південних областях і навпаки. Але їх потомство буде вже більш пристосованим, а, значить, і проживе довше.

Збалансоване харчування домашньої тварини

Забезпечення правильним раціоном, що містить необхідні вітаміни і мінерали, — запорука здоров’я, продуктивності і довголіття кози. У щоденне меню рекомендується включити:

  • свіжу зелену траву — джерело мікро – та макроелементів;
  • злакові культури — овес, пшоно або ячмінь;
  • лучні рослини (наприклад, конюшина, вику, вогнище);
  • овочі і коренеплоди;
  • сіно і силос.

Допускається давати вихованцям яблука або груші. Рогаті охоче поїдають сливи, персики і абрикоси, з яких попередньо необхідно видалити кісточки. Фрукти і овочі, пропоновані підопічному, повинні бути чистими.

Для напування кіз використовується свіжа вода, стежити за наявністю якої — обов’язок господаря.

Інші можливі фактори

Необхідними умовами, які сприяють тому, що тварина буде жити довше, вважаються дотримання гігієни, огляд на наявність паразитів в шерсті і вакцинація.

Важливо і правильно обладнане приміщення для проживання худоби. В загоні рекомендується:

  • підтримувати чистоту;
  • забезпечити регулярне провітрювання;
  • не допускати протягів або занадто вологого мікроклімату.

Домашнім травоїдним необхідно забезпечити регулярний висновок на пасовище.

Рекомендується тримати тварин у просторому загоні, який будується, як правило, з розрахунку 4 м2 на одну голову.

Людині, що почав займатися козівництвом, необхідно відповідально поставитися до змісту дрібної рогатої худоби. Правильний догляд, годування і турбота дозволяють збільшити термін життя, поліпшити здоров’я і продуктивність кози. А разом з цим підвищиться і якість одержуваної продукції.

Все про окоте кози: ознаки, запуск, годування і народження

Окіт кози – це не тільки дуже радісний для тваринника процес, але і досить відповідальний. Необхідно правильно утримувати тварину, запустити і підготувати організм до появи на світ здорового міцного потомства. Дізнатися детальніше всі аспекти вагітності, годування і пологів кіз допоможе відео.

  • 1 Як проходить вагітність?
    • 1.1 Ознаки вагітності
    • 1.2 Скільки триває окіт?
    • 1.3 Скільки козенят може народити?

    Як проходить вагітність?

    Вагітність кози протікає легко і практично непомітно. У перші місяці положення коза нічим не відрізняється від інших самок і лише з половини строку у неї змінюється зовнішній вигляд. Наприклад, з’являється округлість живота, асиметрія боків. Ближче до половині терміну вагітності настає зміна в поведінці тварини. У цей час самка стає більш спокійна, часто лежить, посилюється апетит.

    Ознаки вагітності

    Починаючому метод завжди важко визначити за зовнішнім виглядом положення
    кози, тому існують певні ознаки:

    • після періоду полювання поновлюється гарний удій;
    • через 15-20 днів після злучки відсутня полювання;
    • збільшення і асиметрія живота, округлість боків;
    • шкіра біля піхви стає рівною, складки розгладжуються;
    • розширюються тазові кістки, розслабляється його зв’язковий апарат;
    • збільшується вим’я, набухають зовнішні статеві органи;
    • при пальпації у другій половині вагітності можна промацати плід і збільшену матку.

    Також визначити вагітність кози можна за допомогою сучасних аналізів, наприклад, аналіз крові чи молока. Точну відповідь положення тваринного навіть на самому ранньому терміні дасть ультразвукове дослідження.

    Важливо! Методи ректального дослідження для домашніх кіз не розроблені і в практиці не застосовуються.

    Скільки триває окіт?

    Коза виношує потомство в середньому 5 місяців (147-150 днів). Зазвичай в домашніх умовах вони народжують досить легко і не потребують додаткової допомоги. Окіт кози протікає швидко – не більше 1-1,5 години. Але, звичайно, це залежить від стану здоров’я тварини і правильності розташування плода. В індивідуальних випадках пологи можуть протікати швидше або повільніше.

    Важливо розуміти, що час народження козенят залежить від правильності догляду за вагітною самкою, від віку, часу запуску, а також від породи. Якщо плід знаходиться в неправильному положенні, природні пологи ускладнюються. Іноді тварині потрібно допомога фахівця. Як проходить окіт кози, дивіться на відео.

    Скільки козенят може народити?

    Скільки принесе потомства ваша коза, визначити складно. Відомо, що молода кізочка найчастіше народжує двох-трьох козенят. Самки трохи старше можуть дати чотири, рідше п’ять малюків. Другий і наступні козенята народжуються або відразу, або через час після початку пологів. Народженого малюка мама повинна облизати, але до цього чистою ганчіркою або пучком соломи потрібно витерти його морду від слизу, звільнити дихальні шляхи. Про це читайте трохи нижче і дивіться відео.

    Запуск і годування перед окотом

    Запуск перед окотом – це дуже важливий період в житті вагітної самки. Справа в тому, що розвиток плода вимагає організму дуже велика кількість поживних речовин. Тому потрібно поступово припинити доїти тварину (запустити) і дати йому набратися сил на новий період лактації.

    Коли коза сама не припиняє давати молоко, то приблизно за 4-6 тижнів її потрібно запустити самостійно. При цьому в раціоні годівлі скорочується кількість соковитих кормів, в тому числі овочів, концентратів і зелені. Повноцінний раціон потрібно відновити після припинення лактації і знову прибрати з раціону за 3-4 дні до окоту.

    Запускати козу потрібно поступово. Якщо тварина упитанное, то не раніше місяця до пологів, якщо ж худорляве – за два. Спочатку запуск проводиться шляхом скорочення доїнь. Наприклад, з триразового режиму переходять на дворазовий, ще через час на одноразовий. Потім кожен раз слід трохи недодаивать. Після переходу на одноразовий режим, доїння проводять через день, через два, прибирають масаж.

    Після того як коза скоротить удій до 1 склянки на день, доїти можна припинити зовсім. Однак важливо пам’ятати, що якщо через 4-5 днів після запуску вим’я затвердіє, то треба видоїти перегоревшее молоко. Щоб правильно запустити козу, подивіться графік.

    1 тиждень запуску

    Доять один раз, удій знижується до 1 літра

    2 тиждень

    Доять раз на півтора дня, удій знижується до 500 мл

    3 тиждень

    Доять через день, удій знижується до 300 мл

    4 тиждень

    Доять тільки при необхідності

    Годування в сухостійний період

    Що стосується годування, то козі після запуску потрібно багато поживних речовин. Адже народженому малюкові потрібно високопоживне молозиво і молоко. В цей час тварина повинна споживати багато концентратів – від 0,5 до 1,5 кілограма. Однак за два тижні до окоту концентрати в раціоні зменшується наполовину. Нормальний раціон годівлі відновлюється через три дні після окоту.

    Не можна давати тварині зіпсований корм, гнилі овочі або цвілеві корму. Коренеплоди можна згодовувати тільки у вареному вигляді, а ріпу і бадилля взагалі краще виключити. Дуже добре під час запуску поїти теплим пійлом з пшеничними висівками. Корисними є хороше сіно, варену картоплю і буряк.

    Як прийняти пологи у кози?

    Початок окоту кози можна визначити по поведінці тварини. Коли самка стає неспокійною, то лягає, встає, у неї розкривається піхву – це сигнал настання вагітності. Якщо ніяких неспокійних моментів не спостерігається, тварина краще залишити на короткий час, перевіряти лише, як проходить народження козенят. Новонароджених малюків слід дати вилизати козі і потім добре обтерти сухим сіном або ганчіркою. Більш докладно дивіться відео.

    Також потрібно буде перев’язати пупковий канатик новонародженим малюкам. Для цього береться сувора нитка, змочується йодом і перев’язується канатик на рівні 2-3 см від животика. Від місця перев’язки відступають ще 1 см і відрізають залишок. Потім місце припікають йодом або мідним купоросом.

    Приблизно через 2-3 години після пологів у кози повинен виділиться послід. Це можна буде визначити по брудній підстилці. Її потрібно прибрати і постелити чисту суху. Якщо послід не вийшов протягом наступних 4 годин після пологів тварині потрібно дати випити льняний відвар (2 ч. ложки на 1 склянку окропу, варити 10 хвилин) або тепле вино. Якщо через 10-12 годин стан не змінилося, необхідно викликати ветеринара.

    Роздій і годування після окоту

    Раздоить свійську козу зовсім нескладно. Приблизно через 40 хвилин після окоту козенята повинні поїсти. Попередньо потрібно здоїти перші цівки молозива, так як воно не придатне для харчування. Це буде вважатися першим раздоем. Коли новонароджені козенята поїдять, їх необхідно забрати від мами і помістити в окремий загін.

    Правильний роздій обов’язково проводиться по строгому графіку, це запорука гарної молочної продуктивності. Після першого окоту роздій зазвичай відбувається складно. Тому козочку привчати до рук треба ще до моменту вагітності. Багатьох до роздоюванню привчають з допомогою їжі чи ласощів.

    Щоб добре раздоить козу, в перший тиждень після пологів потрібно буде здоювати молоко п’ять разів. Для роздоювання використовують наступний режим: перше доїння в 8 ранку, потім в 12, 15, 18 і останній раз в 22 години. Потім на другий тиждень кількість доїнь скоротити до чотирьох разів і стільки ж разів годувати козенят. Обов’язково перед доїнням потрібно робити масаж вимені, а ще здоювати обов’язково все молоко.

    Правильне годування після окоту дуже важливо. Це поліпшить стан самої самки і допоможе при раздое. Відразу після пологів жінці потрібно дати теплий борошняний відвар на вівсяному борошні. Перші три доби годувати трохи тільки легкоперетравлюваними кормами, наприклад, хорошим сіном, силосом, бовтанкою з висівками. Цих кормів давати стільки, скільки з’їсть тварина.

    Поступово в раціон потрібно вводити коренеплоди, макуха, зерно. З настанням тепла не менше 3-4 годин тварина повинна знаходитися на випасі.

    Відео «Як з’являються козенята»

    У цьому відео ви зможете побачити весь процес окоту кози, як правильно прийняти малюка, що потрібно робити в перші години після пологів.