Категорії Корисні поради

Скільки платять за комунальні послуги у Харкові

Скільки грошей люди платять за комуналку на Харківщині

На Харківщині жителі у грудні 2021 року жителі заплатили за житлово-комунальні послуги 1789,1 млн грн. Відповідну статистику надрукували на сайті Головного управління статистики регіону.

Нагадаємо, на кінець жовтня жителі мали за постачання теплової енергії та гарячої води 3,723 млрд грн, за централізоване водопостачання та водовідведення – 782,8 млн грн, за постачання та розподіл електричної енергії – 731,3 млн грн, за управління багатоквартирним будинком – 466, 2 млн грн, за надання послуг з вивезення побутових відходів – 179,7 млн грн.

Інша статистика Харківської області:

Нагадаємо, раніше портал “Коментарі. Харків” поінформував читачів, що в Україні з бізнесу сильно б’є зростання ціни на газ, сировину та інші витрати. Вже в січні 2022 року така ситуація може призвести до перебоїв із постачанням хліба. Докладніше про це читайте у нашому матеріалі.

На Харківщині зросла середня зарплата до 14 843 гривень. При цьому у регіоні почали підвищувати деякі тарифи. Так, у Лозовій мають намір підняти тарифи на воду і це при тому, що там підіймали ціну зовсім недавно. Підвищення середньої зарплати – одна із причин підвищення тарифів.

Платіжки за комунальні послуги здорожчали: за що українці платять найбільше

Для українців подорожчали житлово-комунальні послуги. Відтак у березні 2023 року їхня вартість збільшилася на 4,6%. Але найбільше ціна змінилася на утримання та ремонт житла.

На скільки подорожчали послуги

Вартість послуг на прибирання сміття теж виросла – на 17%, а водопостачання – на 1,6%. Крім того:

  • послуги з управління багатоквартирними будинками подорожчали на 1,5%;
  • каналізація — на 1,2%;
  • гаряча вода, опалення — на 0,2%.

Втім вартість на електроенергію не змінилася, а природній газ взагалі подешевшав – на 0,4%.

Але не оминути того факту, що, до прикладу, окремі послуги все ж здорожчали:

  • утримання та ремонт житла — на 0,4%;
  • прибирання сміття — на 2,8%;
  • послуги з управління багатоквартирними будинками — на 0,2%.

Що робити, якщо нараховано неправильну суму у платіжці

За порадами Олега Попенка, експерта з ЖКП, з якими він поділився з 24 Каналом, споживачам у випадку, коли їм нарахували неправильну суму варто написати звернення.

Але потрібно пам’ятати, що до отримання відповіді, вам все одно потрібно буде заплатити за показами вашого лічильника, тобто не переплачувати.

Також не варто забувати про проведення звірки показів лічильника:

  • зафіксувати показання лічильника за допомогою камери – фото має бути чітким та якісним.
  • щоб підтвердити актуальну дату, поряд з лічильником сфотографувати чек з магазину, свіжу газету чи інший носій з відображенням поточної дати. Якщо на вашому пристрої дата виставляється на фото автоматично, цього робити не потрібно.
  • отримане фото надіслати на електронну адресу НКРЕКП – [email protected].

Тарифи на комуналку: скільки платитимемо у 2023 році

Верховна Рада вважає за необхідне захищати населення від коливань цін на комунальні послуги, поки триває війна з росією. Тож протягом дії воєнного стану та ще півроку після його закінчення, в Україні заборонено підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, а також збільшувати ціну природного газу порівняно з 24 лютого 2022 року.

Проте інші тарифи можуть переглядатись. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), може схвалювати відповідні рішення про підвищення, якщо протягом року зросли витрати для надавачів цих послуг.

Всю актуальну інформацію про вартість комунальних послуг на 2023 рік зібрала “Українська енергетика”.

Газ і розподіл (доставка) газу

Оскільки під час воєнного стану ціна на газ для населення не може бути більшою за ту, що застосовувалась у відносинах між постачальником та побутовими споживачами станом на 24 лютого 2022 року, від місяця до місяця суттєвих змін на ринку немає.

За ситуацією слідкує “Газотека” – сервіс для порівняння цін на газ з можливістю змінити постачальника газу онлайн. Так, за даними оглядачів “Газотеки”, сегмент річних пропозицій, у рамках яких обслуговується більшість українців, з 1 січня змін не зазнав. Кількість постачальників газу для побутових споживачів, які пропонують річні ціни, також залишається незмінною.

Вартість блакитного палива для побутових споживачів відрізняється у різних постачальників у межах від 7,70 грн до 9,99 грн за кубометр. Виняток становить компанія “Юніверсгаз”, що продає кубометр газу за 27 грн.

Вартість блакитного палива для побутових споживачів відрізняється у різних постачальників у межах від 7,70 грн до 9,99 грн за кубометр

Продовжує діяти сезонна пропозиція від компанії “Енерджі Трейд Груп”: до 30 квітня 2023 року клієнти постачальника можуть отримувати газ за тарифним пакетом “Чорна п’ятниця” з ціною 7,699 грн за кубометр. Це найдешевша ціна на ринку, що випереджає абсолютно усі річні тарифи від постачальників.

Традиційно вищими є міcячні ціни на газ, хоча кількість таких пропозицій на ринку невелика. За інформацією “Газотеки”, таку ціну у січні пропонує лише “Асканіяенерджі” і вона становить 29,95 грн за кубометр.

Зазначимо, що ринок газу для населення наразі практично монополізований “Нафтогазом”: 97,6%, або 12,3 млн домогосподарств, обслуговуються саме у цієї компанії з річною ціною 7,96 грн за кубометр. Також, якщо абонент обслуговувався в іншого постачальника газу і він перестав виконувати свої функції, він автоматично перейдете до ГК “Нафтогаз України” як до постачальника “останньої надії”. У такому разі вартість газу також становитиме 7,96 грн за кубометр.

Якщо продає газ компанія-постачальник, то за розподіл (доставку) відповідає оператор газорозподільчих мереж (ГРМ). Їх тарифи також заборонено змінювати відповідно до чинного законодавства. Тож актуальними лишаються тарифи, встановлені ще 23 грудня 2021 року. Однак вартість доставки все одно змінилась для кожного домогосподарства з 1 січня – це пов’язано з принципом розрахунку такої плати.

Вартість доставки все одно змінилась для кожного домогосподарства з 1 січня 2023 року

На початку кожного року нарахування переглядають, ґрунтуючись на даних споживання конкретного домогосподарства за минулий газовий рік, що триває з 1 жовтня одного року до 30 вересня наступного. Для розрахунку береться загальна кількість кубометрів, використана споживачем протягом зазначеного періоду. Ця цифра ділиться на 12 – кількість місяців у році. І отриманий результат множиться на тариф оператора ГРМ.

Для прикладу, мешканець Києва, що з 30 вересня 2021 року по 1 жовтня 2022 року спожив 36 кубометрів газу, з 1 січня цього року платитиме за доставку одного куба 1,14 грн за місяць – 36 куб. м / 12міс. х 0,38 грн (чинний тариф “Київгазу”).

Збільшиться чи зменшиться плата за доставку для споживача, залежить виключно від його споживання. Якщо протягом минулого газового року воно знизилось, то і платити доведеться менше. Хто спожив більше газу, заплатить більше.

Особливо уважними з 1 січня мають бути клієнти, що обслуговувались у ВАТ “Кіровоградгаз” (мешканці м.Кропивницький та Кіровоградської області, крім м.Гайворон). Справа у тому, що у них змінюється компанія, яка відповідає за доставку газу. Тепер цим займатиметься ТОВ “Газові мережі України” – підприємство у складі групи “Нафтогаз”. Тариф на доставку у нового оператора лишається попереднім і становить 1,79 грн за кубометр. Однак змінюються реквізити на оплату. Впізнати “правильну” платіжку з 1 січня можна буде за брендом нового оператора – “Газмережі”.

Холодне водопостачання і водовідведення

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, планувала підвищити тарифи на холодну воду та її відведення для споживачів майже всіх регіонів, окрім Харківщини, Миколаївщини та Херсонщини (у зв’язку з тим, що вони найбільше постраждали від російської агресії). За планом НКРЕКП, плата за холодне водопостачання мала піднятись у два етапи: з 1 січня та 1 липня 2023 року. На першому етапі тариф мав у середньому зрости на 10-30% залежно від регіону. Однак після схвалення відповідного рішення, комісія передумала.

“Під час оформлення рішення щодо вказаного питання з’ясувалося, що у зв’язку з великою кількістю зауважень та пропозицій до проєкту рішень, тривалого їх обговорення, початку повітряної тривоги, рішення, які було запропоновано для голосування, члени комісії зрозуміли по-різному та, відповідно, голосували за різні проєкти. Крім цього, запропоноване рішення суттєво відрізняється від проєкту, який був оприлюднений на сайті, тому при їх оформленні виникли непорозуміння щодо розмірів та структури цих тарифів”, – пояснив це голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.

Проєкти рішень про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення були відправлені на доопрацювання. Таким чином, через якийсь час комісія знову може повернутись до питання перегляду плати за холодну воду. Однак якими будуть пропозиції тарифів – невідомо.

Підвищити тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення планувалось для::