Категорії Корисні поради

Навіщо вивчати латинську мову

Чи легко вивчити латинь?

Деякі люди обирають, яку іноземну мову вивчати, виходячи з того, наскільки вона легка, мабуть, думаючи, що легша мова призведе до кращої оцінки. Жодну мову нелегко вивчити, за винятком, можливо, тих, які ви вивчили в дитинстві, але мови, в які ви можете зануритися, тобто поставити себе в положення, коли ви говорите мовою з іншими годинами або днями поспіль, легші, ніж ті ти не можеш.

Якщо ви не зможете відвідати літню програму занурення в латинську мову, вам буде важко зануритися в латинську мову; однак латинська мова не обов’язково є важчою за будь-яку сучасну мову, і її може бути легше для вивчення, ніж дочірні мови латини, такі як французька чи італійська. Думки різні.

Латинська мова легша

  1. У сучасних мовах існує ідіома, що постійно розвивається. Еволюція не є проблемою так званої мертвої мови.
  2. Завдяки сучасним мовам вам потрібно навчитися читати, говорити та розуміти інших людей, які нею говорять. З латиницею все, що вам потрібно вміти, це читати.
  3. Латинська мова має досить обмежений словниковий запас.
  4. Він має лише п’ять відмін і чотири відмінювання. У російських і фінських більше.

Латинська мова не легша

  1. Кілька значень: на мінусі латинської книги, словниковий запас латинської мови настільки компактний, що вивчення одного «значення» дієслова навряд чи буде достатньо. Це дієслово може виконувати подвійну або четверну функцію, тому вам потрібно вивчити цілий ряд можливих конотацій.
  2. Рід: як і в романських мовах , латинська мова має роди для іменників — чого нам не вистачає в англійській мові. Це означає щось більше для запам’ятовування на додаток до діапазону значень.
  3. Узгодження: між підметами та дієсловами існує узгодження, як і в англійській мові, але в латинській мові існує набагато більше форм дієслів. Як і в романських мовах, у латинській також є узгодження між іменниками та прикметниками.
  4. Словесні тонкощі: латинська (і французька) більше розрізняють часи (наприклад, минулий і теперішній) і способи (наприклад, вказівний, підрядний і умовний).
  5. Порядок слів: найскладніша частина латинської мови полягає в тому, що порядок слів майже довільний. Якщо ви вивчали німецьку мову, ви могли помічати дієслова в кінці речень. В англійській мові ми зазвичай маємо дієслово відразу після підмета, а об’єкт – після нього. Це називається порядком слів SVO (суб’єкт-дієслово-об’єкт) . У латинській мові підмет часто непотрібний, оскільки він входить до складу дієслова, а дієслово найчастіше стоїть у кінці речення. Це означає, що може бути підмет, і, можливо, є об’єкт, і, можливо, є відносне речення або два, перш ніж ви дійдете до головного дієслова.

Ні за, ні проти: Ви любите головоломки?

Інформація, необхідна для перекладу латиницею, зазвичай міститься в латинському уривку. Якщо ви провели свої початкові курси, запам’ятовуючи всі парадигми, латинь має бути зрозумілою та дуже схожою на кросворд. Це непросто, але якщо у вас є мотивація дізнатися більше про стародавню історію або ви хочете прочитати стародавню літературу, вам точно варто спробувати.

Відповідь: це залежить

Якщо ви шукаєте легкий урок, щоб підвищити свій середній бал у середній школі, латинська мова може бути гарним вибором, а може й ні. Здебільшого це залежить від вас і від того, скільки часу ви готові присвятити, щоб опанувати основи, але це також залежить частково від навчальної програми та вчителя.

Найкращий спосіб вивчати

латинську онлайн і на мобільному пристрої

Швидкий, веселий та ефективний спосіб навчання

Виберіть цікавий контент із нашої величезної бібліотеки латинської.

Книжки

Подкасти

Новини

Бізнес

Розваги

Спорт

Технологія

Наука

Подорожі

Політика

Їжа

Культура

1000 годин аудіоуроків латинської із відповідними розшифровками.

Потужний механізм імпорту

Універсальні латинські Словники

Вивчайте у контексті

Керуйте своїми аудіо записами та стежте за всіма своїми діями .

Використовуйте плейлист для керування своїми аудіо файлами та програвайте свої уроки з того місця, де ви закінчили. Коли захочете, де захочете, онлайн чи офлайн, LingQ синхронізований і готовий завжди.

Відстежуйте все, що ви робите, і вимірювайте свій прогрес. Алгоритм машинного навчання LingQ навчається, коли ви вчитеся, щоб допомогти вам керувати прогресом.

Взаємодійте в спільноті LingQ.

Підпишіться на розмови в прямому ефірі, виправте написане або просто спілкуйтеся з іншими учнями. Розміщуйте публікації на нашому форумі латинської та отримуйте відповіді від нашої спільноти викладачів і учнів. Оживіть свою мову.

Віртуальне занурення за допомогою LingQ

LingQ — найкращий спосіб вивчити латинську з двох причин:

Широка бібліотека зі ступінчастим, релевантним, автентичним контентом та можливістю імпортувати цікавий власний вміст

Масивна аудіобібліотека LingQ приносить Вам занурення завдяки безмежній кількості аудіоконтенту, який ви споживаєте — все із субтітрами.

LingQ також дозволяє Вам навчатися використовуючи контент, який Вам подобається. Незалежно від того, чим Ви цікавитесь: подкасти, блоги, фільми, чи щось поміж ними, LingQ збереже весь Ваш контент в одному місці й доступним на всіх пристроях.

Найкраще те, що контент, який Ви знайдете в LingQ створений носіями латинської для носіїв латинської. Навчання за допомогою автентичних матеріалів з цікавих предметів дозволить Вам мотивувати себе і стати успішним. Ви просто загубитесь у контенті й навіть не зрозумієте, що вивчаєте мову!

Коли навчання приносить задоволення, ви вчитеся швидше

Традіційні методи не працюють

Багато методів намагаються змусити Вас говорити зарано, коли Ви насправді нічого не розумієте. Який сенс говорити, якщо Ви не можете зрозуміти, що люди кажуть Вам?

Коли Ви зрозумієте ВПЕРШЕ, Ви будете вдосконалюватися набагато швидше. Ви матимите кращу вимову, будете розмовляти природніше і запам’ятовувати слова швидше, ніж у будь-якому іншому методі. І Ви зможете зосередитись на тому, щоб зібрати свої думки, не напружуючись при цьому, щоб розуміти.

Інша проблема традиційних методів вивчення мови полягає в тому, що вони відразу вводять складні граматичні правила. Намагання запам’ятати граматичні правила на додаток до латинської лише додає плутанини. Правила граматики мають сенс лише після того, як Ви вже розмовляєте мовою. До цього вони просто виконують функцію фільтра, що зменшує вільне володіння мовою.

Діти не складають словник, а вивчають граматичні правила і починають говорити з першого дня. Чим Ви гірше?

Натхненний тим, як діти вивчають мови…LingQ використовує принципи зрозумілої теорії введення в мовлення, щоб забезпечити оволодіння другою мовою за мінімальний час.

Вчимо латину: найкращі поради та онлайн-ресурси для студентів

Вивчення латинської мови – потреба не лише студентів, а й багатьох спеціалістів. На перший погляд, латина доволі проста, однак вивчення її ускладнюється відсутністю активного використання. У статті ви дізнаєтесь корисні поради стосовно методів вивчення та рекомендації щодо навчальних ресурсів.

Навіщо вивчати латину?

Попри те що латина – це мертва мова, вона продовжила своє коріння в більшості відомих нам європейських мов. Якщо точніше, то французька, іспанська, італійська, португальська, англійська мають близько 60% латинських запозичень. Не слід забувати, що це давньоісторична мова, появу якої датують VII ст. до н.е. Тому не дивно, що ця мова так добре збереглася у термінології науки, мистецтва, літератури, юриспруденції.

Сьогодні латинську мову вивчають медики, фармацевти, юристи, філологи, археологи, історики, реставратори творів мистецтва тощо. Адже ця мова дал
а світові величезний духовно-культурний пласт у вигляді крилатих висловів, хімічних, медичних, юридичних, літературних термінів. Досі залишається чимало науково-дослідницьких проєктів, які передбачають роботу з давньоримськими текстами, необхідність перекладу з латини.

Lingua latina – це потужний інструмент для вивчення сучасних мов, дослідження етимології слів і розуміння наукової термінології. Знання латинських афоризмів не буде зайвим під час промов, нарад, тренінгів та інших спічів. Навпаки, володіння влучними виразами свідчить про ваше красномовство і високий інтелектуальний рівень.

Якщо ви ще сумніваєтесь в необхідності пізнавати латину, зверніться до професійного викладача. Педагог може пояснити справжню практичну цінність володіння тою чи іншою термінологією і у 2-3 рази зекономити ваші зусилля і час. Фахівців з латини можна підшукати на BUKI .

Читайте також: 10 подкастів для вивчення англійської

З чого почати вивчення латинської?

Дайте собі відповідь на запитання: «Яка моя мета вивчення латини?» Це допоможе зорієнтуватися у лексичній галузі. Відповідно до цілі визначте орієнтовне охоплення навчального матеріалу: які розділи граматики вам знадобляться, якої складності тексти, які терміни потрібно знати напам’ять. Бажано також заздалегідь визначити, який обсяг словникового запасу вам потрібен: 500, 1000, 3000 чи більше слів.

Далі складіть план вивчення, намагаючись розміщувати теми послідовно, у порядку зростання складності. Орієнтуйтеся на зміст навчальної літератури, адже вам не обійтися без підручника, граматики й практикума. Ну і, звичайно ж, словника. Щоб було легше, розплануйте заняття на 2-3 місяці, а вже потім підготуйте план для вищого рівня.

На початковому етапі знайомства з латиною радимо дібрати курс онлайн-уроків для початківців. Традиційно починати вивчення мови з алфавіту і вимови слів, правил читання. Підшукайте онлайн-словник з транскрипцією або професійною озвучкою. Тренуйте якість читання за тим же принципом.

Починайте освоювати базову лексику, щоб орієнтуватись у мові в цілому. Це загальновживані іменники та прикметники, займенники, числівники, часто використовувані дієслова. Потім переходьте до необхідних термінів та фраз. Можете розглянути тему словотворення іменників, щоб мати уявлення, за допомогою яких суфіксів та префіксів найчастіше утворюються терміни з вашої галузі.

Що стосується латинської граматики, то найбільш важливими темами є граматичні категорії дієслова, зокрема часи систем інфекта і перфекта; відміни, роди і числа іменників; ступені порівняння прикметників; прийменники. Розрізняти закінчення вам допоможуть опорні схеми й таблиці.

Як вивчити латину?

На загал варто знати, що у світовій практиці існує два різні підходи до вивчення латинської мови. На основі цих підходів побудовані й підручники. Перший підхід віддає перевагу граматиці та лексиці (зразком є підручник Wheelock`s Latin). Другий надає більшої пріоритетності читанню і накопиченню великого запасу слів (прикладом є серія підручників Cambridge Latin Course).

Вивчати мову можна самостійно за допомогою різноманітних джерел і навчальних матеріалів. Ще один спосіб – педагог або спеціалізовані курси.

Матеріалів для вивчення досить багато, новачок може просто розгубитися і втратити бажання вивчати латину. А ще процес вивчення значно гальмує педагогічна недосвідченість, постійний брак часу і відсутність відповідних навичок. Тому значно ефективніше вивчати латину з приватним педагогом. Репетитор з латинської мови складе програму «під ваші потреби», правильно скоординує ваші зусилля і дасть цінні поради.

Якщо ви вирішили опанувати цю історичну мову самотужки або бажаєте доповнити заняття з репетитором, радимо скористатися ресурсами:

  • Latinum – спеціальний Youtube-канал, що містить 100 відеоуроків для тих, хто починає опановувати латинську з нуля;
  • Nuntii Latini – чудовий подкаст для просунутих знавців латини. Ведучі однієї фінської радіостанції запропонували відтворити сучасну латинську лексику і озвучують нею світові новини;
  • Penelope.uchicago – на цьому порталі можна ознайомитись зі зразками давньоримських текстів в оригіналі. Усі тексти мають англомовний переклад;
  • Duolingo – зручний додаток для вивчення багатьох мов, у тому числі й латинської;
  • Wheelock`s Latin – один з кращих практикумів для самостійного вивчення латини;
  • Латинська мова, Р.Оленич – перевірений ро
    ками підручник для студентів-філологів;
  • Латинська мова та основи медичної термінології , Л.Смольська та інші – повний україномовний підручник для студентів медвишів;
  • Практикум з латинської мови , Г.Навольська – компактний навчальний посібник для студентів-філософів;
  • Lingua Latina: учебник для вузов , В.Мирошенкова, Н.Федоров – найбільш повний і якісний підручник латинської;
  • Грамматика латинского языка. Теоретическая часть: морфология и синтаксис , С.Соболевский – доступна і повна граматика.

Читайте також: Сучасний англійський сленг

Латинські онлайн-словники

Латина – стародавня мова , під час вивчення якої не обійтися без словників:

  • Uk.glosbe – латинський словник, що став результатом громадської ініціативи. Наразі цей онлайн-проєкт налічує понад 18 тис. латинських фраз та слів, які можна перекладати на українську, англійську та інші мови. Словник стане в пригоді, якщо треба швидко знайти значення слова чи виразу. Проте в ньому відсутня транскрипція та озвучка латинською, немає граматичних заміток і контексту;
  • М-translate.com – простий та доступний українсько-латинський та латино-український словник зі зручним інтерфейсом. Словник має зрозумілу схему використання, тому пошук відбувається досить швидко. Але є і недоліки – відсутність транскрипції та додаткових значень слова, контексту його вживання;
  • Online-latin-dictionary – найповніший латино-англійський онлайн-словник. Слова потрібно вводити тільки латинською. До кожного слова додається словникова стаття з поясненням значення, походження слова, його граматичні категорії: відмінювання, рід, число тощо. Додаються ідіоми та вирази-приклади, у яких вживається те чи інше слово. З мінусів – відсутня озвучка латинської вимови і транскрипція;
  • The Oxford Latin Dictionary – онлайн-варіант двотомного словника, що є найбільш авторитетним у світі словником класичної латини. Окрім 40 тис. власних назв і 100 тис. значень, цей ресурс містить велику колекцію ілюстрованих цитат з класичної літератури. Щоб отримати доступ до словника, потрібно підписатися на латинський контент на сайті Oxford Scholarly Editions Online;
  • Eudusa.org – тут можна знайти і завантажити в pdf-форматі латинсько-українсько-російський словник медичної термінології за редакцією М.Кніповича. Загальний обсяг словника – 20 тис. термінів. Це електронна версія видання «Бібліотеки Наукового товариства ім. Т.Шевченка» 1985 року;
  • Lingua Latina Aeterna – тут ви знайдете Великий латинсько-російський словник. Здійснювати пошук можна за алфавітом або за початковою частиною слова. Цей словник має транскрипцію. До кожного слова вказані різновиди значень та граматичні характеристики латинською;
  • loyer.com – юридичний сайт, де ви знайдете лаконічний підбір латинських юридичних термінів та афоризмів. До виразів додається переклад українською;
  • bihun.in.ua – сайт юриста В.Бігуна, на якому знаходиться більш розширений словник латинських юридичних виразів. Фрази-терміни розміщені в алфавітному порядку та мають український переклад.