Категорії Корисні поради

Коли кидати цибулю в бульйон

Дачникам це важливо знати: як правильно садити цибулю восени

Досвідчені дачники добре знають, що висаджувати під зиму можна не лише часник, а й цибулю. Це допомагає отримати врожай навіть із дрібних цибулин. До того ж, уже в червні наступного року вже можна буде збирати перший урожай цибулі.

Коли садити цибулю на зиму

Як пише Telegram-канал СОДа, в Україні озиму цибулю висаджують із середини жовтня до початку листопада. Необхідно встигнути зробити це за 30-35 днів до стійких холодів. Якщо висадити цибулю в теплі дні, цибулини проростатимуть і в зимові місяці вони просто замерзнуть. Якщо не зробити все вчасно, до сильних морозів сіянка не встигне сформувати кореневу систему.

Як садити цибулю на зиму

Цибуля любить сонце. Грядки краще зробити на сонячній стороні. За кілька тижнів до посадки їх потрібно удобрити компостом та золою.

Цибулю висаджують після озимого часнику, коли температура повітря не більша за 5 градусів. Перед посадкою цибулини слід перевірити на нюх. Якщо вони пахнуть гниллю, їх краще не садити.

Цибулини потрібно класти на глибину близько п’яти сантиметрів, робити відстань між цибулинками – приблизно 5 см, між рядами – сантиметрів 30. Найкраще брати цибулини 1-3 см у діаметрі. Чим дрібніший посадковий матеріал – тим краще. Але слідкуйте, щоб цибулини не були дуже легкими, це може свідчити про те, що вони висохли.

Коли збирати цибулю та як це правильно робити

Як будь-який інший овоч, цибулю важливо не лише виростити, а й вчасно зібрати та правильно зберігати.

Якщо цибулю зібрати занадто рано, цибулина не визріє, не вкриється сухими лусочками, що захистять її від грибків і вологи. Така цибуля буде погано зберігатися. Пізнє збирання також небажане, особливо якщо літом йтимуть рясні дощі – надлишок вологи сприятиме гниттю овоча.

Коли збирати цибулю в Україні

Термін зберіганні цибулі залежить від багатьох факторів – особливості сорту цибулі, часу її садіння, погодних умов, які різняться від року в рік, особливостей агротехніки.

Тому, наприклад, цибулю порей через довший вегетаційний період збирають пізніше, ніж інші види цибулі, цибулю, посаджену під зиму – раніше ярої цибулі.

Залежно від цих факторів, цибулю в Україні збирають від кінця липня і до початку вересня. Зазвичай цибуля дозріває через 70-80 днів після садіння.

За якими ознаками визначити, що час збирати цибулю

  • Колір пір’я цибулі змінюється, на листках з’являються жовті вкраплення або листя масово жовтіє.
  • Частина цибулини між пір’ям і головкою втрачає пружність, шийка цибулини розм’якшується.
  • Пір’я та листя вилягають, схиляються до землі через втрату пружності шийки цибулини.
  • Проте пожовтіння листя та його вилягання можуть бути ознакою хвороби. Тому важливо перевірити, чи виросла цибулина до нормального розміру.
  • Зовнішні лусочки цибулини підсихають, набувають золотистого, білого або фіолетового відтінку, залежно від сорту.

Якщо цибулю потрібно зібрати раніше встановленого терміну, як прискорити її дозрівання

  • Повністю припинити поливання, а для захисту від опадів накрити цибулю плівкою.
  • Не дочекавшись, коли пір’я ляже, вручну “покласти” його, обережно підігнувши його до землі.
  • Оголити цибулину, злегка її розкопавши.
  • Підірвати кореневу систему розхитуванням цибулини.

Як правильно збирати цибулю

  • Збирати цибулю потрібно в теплий, сонячний день.
  • Якщо земля дуже щільна, треба підкопати кожну цибулину вилами або іншим зручним інструментом.
  • Висмикувати цибулю треба руками по одній голівці. Якщо брати одразу декілька, можна обірвати стебло або пошкодити цибулину.
  • Очищати цибулю від землі потрібно вручну, не можна відшкрібати ґрунт гострим інструментом або вдаряти головки одна об одну.
  • Пошкоджені цибулини для зберігання не підходять, їх потрібно використати для споживання найближчим часом. Цибулини з ознаками гниття, пошкоджені шкідниками краще одразу знищити.
  • Після збирання цибулю залишають підсохнути на грядці.

Читайте також:

Секрети досвідчених фермерів: як посадити цибулю під зиму, щоб не пішла в стрілку

Якщо не знаєте, коли садити цибулю на голівку, зверніть увагу на вишню – вона вам “дасть підказку”.

Хочете отримати цибулю без стрілок – дотримуйтеся кількох простих правил / колаж УНІАН з фото pixabay.com

Далеко не всі господині і господарі знають, як правильно садити цибулю сіянку під зиму і насіння цибулі
, щоб отримати урожай без стрілок чи просто чудову ранню зелень. Найголовніше – підібрати правильно посадковий матеріал і вибрати відповідний час для висадки.

Ні в якому разі не використовуйте для посадки зіпсовану цибулю сіянку або насіння, яке не підходять для вирощування у вашій кліматичній зоні чи в тому ґрунті, який у вас на ділянці.

Навіщо садити цибулю під зиму

Восени цибулю садять з кількох причин, зокрема, для того, щоб вже навесні отримати урожай. Крім того, рослини, посаджені в осінній період, мають більше шансів вижити і краще розвиватися, оскільки перед зимою шкідники і захворювання зазвичай не такі активні, як навесні. Земля восени ще тепла, і завдяки цьому посаджена цибуля може краще вкоренитися.

Висаджування рослин восени також корисне для ґрунту – це може сприяти розвитку в ньому корисних мікроорганізмів, завдяки яким його структура здатна покращитися.

Висадивши цибулю перед зимою, ви зробите собі велику послугу – у вас буде менше роботи в гарячий “весняний” період.

В якому місяці садити цибулю під зиму

Цю рослину восени садять наприкінці жовтня – перед похолоданням. Ідеально це зробити перед заморозками. Не можна висаджувати цибулю в теплу погоду – якщо вона проросте до зими, то потім пропаде.

Є така прикмета, за якою досвідчені фермери орієнтуються, коли садити рослину: якщо листя з вишні опало – час братися за справу.

Щоб не отримати цибулю зі стрілками, дотримуйтеся таких правил:

  • підберіть сорт, який найменше схильний до викидання стрілок;
  • зберігайте цибулю перед посадкою в правильному місці – темному і прохолодному, вона має “відпочити” і не почати проростати;
  • підберіть правильно місце для вирощування цибулі – ділянка не має бути надмірно освітленою. Цибуля, яка росте під впливом дуже яскравого світла, може викидати стрілки;
  • якщо цибуля буде отримувати забагато вологи – ви матимете стрілки.

Цибуля також може “стріляти” через неправильну глибину посадки.

Найкращі сорти цибулі під зиму необхідно вибирати, виходячи з того, в якому регіоні ви перебуваєте. Наприклад, під Києвом на зелень восени рекомендують садити цибулю-батун, а на голівки можна висадити “Радар”.

На яку глибину садити цибулю сіянку під зиму

“Радар” вважається високо врожайним та стійким до захворювань сортом цибулі, але найголовніше – правильно його посадити. Зверніть увагу, цибуля сіянка перед висадкою обов’язково має від 10 до 14 днів “відпочивати” в темному і прохолодному місці.

Для цього сорту потрібно підібрати добре освітлену ділянку. Слідкуйте за тим, щоб там не була занадто висока вологість. У дуже вологій землі цибуля “Радар” просто згниє.

Перед висадкою ґрунт потрібно ретельно перекопати і щедро удобрити. Висадіть рослини на глибину від 2 до 3 сантиметрів. При цьому між цибулинами варто дотримуватися дистанції 10-15 см, так рослини зможуть вільно рости і не заважати одна одній.